Šumava: Z Volar na Kubovku přes Bobík a Boubín
Za základnu jsme na jaře 2018 zvolili penzion Albert v Kubově Huti. Vláček nás dopravil zhruba za 20 minut na nádraží do Volar.
V 16. století vznikly tyto Volarské "aplské" domy, které se předtím již stavěly na bavorské straně. Požáry v minulosti jejich počet dost zredukovaly a do současnosti se jich dochovalo jen pár.
Šumavské lesy jsou v současné éře lýkožrouta smrkového velmi náchylné k požárům. Na to, že jsou Volary se 4.000 obyvateli největším městem vnitřní Šumavy, připadá mi zdejší hasičská zbrojnice zbytečně skromná. Ačkoliv, dřevěná věž na sušení hadic je úctyhodná a nelze ji přehlédnout. Hadice mohou být takřka nekonečné.
V jedné z poloroubenek je Muzeum Volar. Tato na jaře sice ještě není v provozu, ale líná huba holé neštěstí. Dal jsem se do řeči s panem ředitelem, který zrovna oprašoval exponáty, a dostalo se nám privátní prohlídky i s výkladem. Téměř jistě jsme byli prvními letošními návštěvníky.
Expozice Muzea Volar jsou věnovány např. šumavským řemeslům a tradicím, Zlaté stezce, Osvobození Volar, Obraně státních hranic, ... Speciální expozice je věnována pochodu smrti z koncentračního tábora Helmbrechts. Fotografie s panem ředitelem zobrazuje také expozici historických vojenských uniforem.
Na dvorku muzea je mimo jiné k vidění historické vodovodní potrubí.
Přicházíme na hlavní volarské náměstí s kostelem sv. Kateřiny Alexandrijské.
"Vejdi a klaň se" je koleda ze 17. století

Adeste fideles, laeti triumphantes,
venite, venite in Betlehem.
Natum videte Regem angelorum.
Venite adoremus, venite adoremus,
venite adoremus Dominum.

český překlad:

Ó křesťané všichni v radostném plesání
do Betléma nechať s písní pospíší!
Hle, v jeslích leží andělský král Kristus.
Ó pojďme, pokloňme se, ó pojďme, pokloňme se,
ó pojďme, pokloňme se Ježíši!
Semaforský překlad Jiřího Suchého je o dost lidštější

Zpíváme, zpíváme a máme k tomu důvod:
Vánoce v tomto čase vítáme zas!
Andělů chóry a koledníků průvod
nám zpívají své přání, ať láska bez ustání
je všeobecně k mání v ten Vánoční čas.
Hrdý majitel zamilovaně hledí na svého miláčka, který halí okolí do oblak dýmu. Jeho stroj, vyladěný do F-dur, právě hraje Fučíkův Pochod gladiátorů.
Opouštíme Volary a míříme severovýchodním směrem k místnímu hřbitovu.
Velká část hřbitova je pietním vzpomínkovým místem na oběti ženského pochodu smrti z koncentračního tábora Helmbrechts, vzdáleného více než 300 km, který 4. května 1945 dorazil do Volar. Část žen zemřela po cestě, zbylé se nacházely na pokraji vyčerpání. Ty, které již nebyly schopny pochodu, byly odloženy ve Volarech, zbytek pokračoval dále do Husince. Po válce bylo nalezeno několik hromadných hrobů s oběťmi tohoto pochodu. Lidské ostatky z těchto hrobů, spolu s dalšími, které přes veškerou dostupnou péči zemřely ve Volarech, jsou uloženy na volarském hřbitově. Celkem 96 hrobů obětí pochodu je na zdejším hřbitově.
Alejí "Zlatá stezka" stoupáme od hřbitova po úbočí Kamenáče.
Stromořadí je památkově chráněné a vede z Volar ke Křížové cestě. Tvoří ji  lípy, duby, buky, jasany, javory.
14 zastavení na křížové cestě tvoří výklenkové kapličky v novogotickém stylu.
Tvrdý diorit se těžce opracovává, ale dobře odolává povětrnostním vlivům. Původní deskové obrazy byly vyrobené v Mnichově v roce 1890 a zřejmě se nedochovaly. V roce 2005 byla vypsána soutěž na nové obrazy, kterou vyhrála výtvarnice Vladimíra Fridrichová Kunešová.
Na konci křížové cesty je jako odměna umístěno jímavé posezení u Boží hrobu.
Nad Božím hrobem je Kalvárie se sochou Krista. Spoluukřižovaní lotři jsou z tohoto pojetí biblické scény vynecháni. V popředí se modlí a vzhlížejí k obloze Panna Marie a Jan Evangelista.
Sestupujeme z vyhlídky pod Kamenáčem. Pod námi Volary, za nimi vpravo Stožec, vzadu hřeben Plechého s Třístoličníkem a Hochsteinem.
Míjíme Volary z východu. Ještě jednou Stožec z jiného úhlu.
Rozkvetlou přírodou míříme k Velkému Bobíku. Malý Bobík vpravo v objetí Velkého.
Konec luk, začátek hvozdu.
Jarní únava ...
Pupeny těsně po explozi ...
Mravenci, koupající se v lázni teplých paprsků ...
Stoupáme na Velký Bobík po červené značce z jihu.
Vrchol Velkého Bobíku jsme nezastihli příliš ve formě.  Nicméně, co nestihne zařídit vichr, stejně dokoná brouk :-(
Rozhledna na Boubíně je očividně smotována pevně a nějaký vichr ji nerozhodí. Vrchol převyšuje o 21 metrů.
Zpětný pohled z Boubína na Větrák, Solovec a Bobík. Hřeben vzadu asi zleva Chlum a Knížecí stolec.
Pohled z Boubína směrem k severu na Vimperk.
Západní pohled z Boubína s Luzným vlevo, Roklany vprostřed a Poledníkem s téměř neviditelnou čepičkou z Velkého Javoru nad stromy vpravo.
Boubínké jezírko je po vichřici z loňského roku poněkud zanesené. Část naučné stezky Boubínským pralesem je taktéž v těchto dobách těžko prostupná.
Boubínský prales je jedna z nejdéle chráněných oblastí u nás. Přírodní rezervace byla vyhlášena již v roce 1858 a za svůj vznik vděčí Schwarzemberskému lesmistru Josefu Johnovi.
Některé zdejší stromy jsou prý staré 400 - 500 let.
Zdejší podmínky a složení půdy jsou výjimečně vhodné pro prales tohoto typu. Nacházíme se v povodí Kaplického potoka a jeho přítoků  ve výšce zhruba 1000 m.n.m.
Vznik pralesa se datuje do doby konce poslední doby ledové, tj. zhruba před 12-15 tisíci let.
Dobrá marketingová značka každoročně přiláká davy turistů, kteří úplně neprospívají zdejší flóře. Král smrků, který měřil 57 m, měl 1,6 m v průměru a byl 440 let stár, padl za oběť vichřici 4.12.1970. Hlavními viníky ale byli lidé, které si lidově řečeno chtěli sáhnout a oslabili svými botami jeho kořenový systém.
Kousek nad Kubovou Hutí míjíme domek na Basumských loukách, kde jsem během studií strávil báječný týden ukryt pod skoro dvoumetrovou vrstvou sněhu.
Výlet vpodvečer končí tam, kde ráno začal. tzn. u železniční stanice Kubova Huť. A co na závěr?
Konec - Několik piv a krkovičku na grilu v místním občerstvení si zcela jistě zasloužíme.
P. S. - Dnešní putování má dvě části, vlakovou z Kubovy Hutě do Volar a pěší z Volar přes Bobík a Boubín zpět do Kubovy Hutě.
Obsah pokračuje za reklamou
Pokračujte dolů pro další obsah
- zrušit filtraci.

Odstranění fotek a videí z alba

Vyberte všechny fotky či videa, které chcete smazat a potvrďte akci.

Název

Šumava: Z Volar na Kubovku přes Bobík a Boubín

Popis

Kubovu Huť doporučuji jako vhodné výchozí místo pro výlety na Šumavě kolmo i pěšmo. Leží na na jednokolejné trati č. 198, spojující Strakonice - Vimperk - Volary. Na nejvyšším bodě ve výšce 995 m.n.m. projíždí Kubovou hutí. Trať byla budována ve třech etapách od roku 1895. Třetí poslední úsek přes Kubovu Huť byl dokončen v roce 1900. V době našeho pobytu na jaře 2018 dopravu již druhým rokem zajišťuje společnost GW Train Regio, jejíchž služeb budeme k plné spokojenosti využívat následují 3 dny.

Na vedlejších šumavských tratích již provoz neřídí výpravčí, nýbrž tzv. dirigující dispečeři. Část Šumavy na dohled Boubína je příslušná k volarskému dispečingu. Dispečer vydává souhlas k jízdě, jako jediný má přehled o pozici vlaků a obsazenosti kolejí. Na začátku jízdy dostane vlakvedoucí instrukce k jízdě a svazek klíčů k ovládání návěstidel a výhybek. Pomocí telefonu a radiovysílaček se domlouvá s dispečerem o situaci na trati, míjení protijedoucích vlaků a navazujících přípojů. Kromě vlakvedoucího sestává posádka už jen z průvodčí. Běžné činnosti jako prodej jízdenek, překlápění výhybek, posun vlaků provádí tito dva, takže to není úplně jednoduché. Z pozemního drážního personálu na stanicích šumavských lokálek nikoho nepotkáte. Panuje tu přátelská atmosféra a prý vlak občas zastaví i mimo stanici, když na něj mávnete, povídal vlakvedoucí. Všechno má ale své meze. Když jsem se zeptal, zda bych mohl chvíli řídit vlak, byl jsem zdvořile odmítnut.

Období

28.4.2018

Statistiky

  • 41 fotek
  • 7 se líbí

Fototechnika

Canon EOS 50D

Kategorie a štítky

Nastavení

Veřejné album

Vidí všichni lidé.

Přístupné pouze pro 18+

Vidí pouze lidé, kteří potvrdí svou plnoletost pro zobrazení obsahu 18+.

Skryté album

Vidí pouze lidé, kteří znají přesnou adresu alba.

Uzamčené album

Vidí pouze lidé, kteří zadají kód, který nastavíte.

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí...

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu

Také album můžete sdílet

Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Šumava: Z Volar na Kubovku přes Bobík a Boubín
Komentáře Přidat