Mladovožicko - zimní a jarní výprava na Šelmberk
Hrad Šelmberk z roku 1770 od Jana Willenberka - Půjčeno z centrumselmberk.cz
Obsah pokračuje za reklamou
Pokračujte dolů pro další obsah
- zrušit filtraci.

Odstranění fotek a videí z alba

Vyberte všechny fotky či videa, které chcete smazat a potvrďte akci.

Název

Mladovožicko - zimní a jarní výprava na Šelmberk

Popis

Z Mladé Vožice je to na Šelmberk, co by kamenem dohodil. Album spojuje dvě vycházky, které dělí zhruba pět měsíců. První část je z doby předsilvestrovské a ta druhá byla pořízena jedno květnové pozdní odpoledne.
Prosinec, stejně jako celá zima 2013, se zapsaly do meteotabulek, jako nejteplejší v historii. Protože to nebylo ani na lyže ani na kolo, vyrazili jsme z Láďou na pochod. K Šelmberku jsme přišli od Janova a Bělče. Po závěrečném stoupání jsme se pod věží posilnili vánočním cukrovím a zapili to hltem kořalky. Žádné dlouhé okounění krátký prosincový den nedovoloval. Za zimního šera jsme se vrátili zpět do Vožice.
Květnová procházka, jak se na tento měsíc lásky sluší, byla v dámské společnosti. Zvolili jsme s Tórinkou cestu z opačné strany. Pěšina se vine kolem meandrující Blanice po hraně bývalého náhonu k Šelmberskému mlýnu. Příroda se probouzela do světle zelené a les rozkvetl kobercem sasanek. Přešli jsme novodvorský potok, zabočili do prava a vystoupali ke zřícenině. Protože jsme vůbec nespěchali, tak jsme k cíli dorazili opět před soumrakem. Ubývající světlo dovolilo už jen pár předsoumrakových fotek.

Vznik hradu Šelmberk je datován do 13.století. První majitelé byli Buzicové ze Šelmberka, starý rod s černou sviní ve znaku. Koncem 14. století sňatkem získal panství Aleš z Rýzmburka, čímž zde končí jméno Šelmberků. V době husitských válek je majitelem Albera z Těchobuze, který panství přepsal na Mikuláše z Hořic. Počátkem 16. století zde bydlel Václav Předbor z Radejšína a brzy poté Albrecht Cipl z Kravska. Ženitbou se v polovině 16. století stávají majitelé Mračtí z Dubé, kteří v roce 1586 panství prodávají nejvyššímu písaři království českého, Michalu Španovskému z Lisova a na Pacově. Za jeho působení dochází k rozkvětu Mladovožicka i Šelmberku samotného. Do této doby se také datuje vznik Šelmberského mlýna. Jan Bernard Funfkirchen panství koupil 1602, ale dlouho se z této koupi neradoval. Coby evangelíkovi mu byl hrad odebrán v roce 1620 a od té doby chátrá. Koncem 17.století celé Mladovožicko kupuje říšský hrabě František Ferdinand z Khuenburgu. Leopold Khuenburg provádí romantické úpravy na přelomu 18. a 19. století. V té době také vznikl zámeček, dnešní hájovna. Rod Khuenburgů vlastní panství do roku 1940, kdy zřícenina připadla městu Mladá Vožice. Hrad je nyní pod správou o.s. Danar.

Období

prosinec 2012 až srpen 2014

Statistiky

  • 33 fotek
  • 3 se líbí

Fototechnika

Canon EOS 50D

Nastavení

Veřejné album

Vidí všichni lidé.

Přístupné pouze pro 18+

Vidí pouze lidé, kteří potvrdí svou plnoletost pro zobrazení obsahu 18+.

Skryté album

Vidí pouze lidé, kteří znají přesnou adresu alba.

Uzamčené album

Vidí pouze lidé, kteří zadají kód, který nastavíte.

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí...

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu

Také album můžete sdílet

Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Mladovožicko - zimní a jarní výprava na Šelmberk
Komentáře Přidat