Turecko 9: Nad prázdným hrobem Svatého Mikuláše v Myře

Název

Turecko 9: Nad prázdným hrobem Svatého Mikuláše v Myře

Popis

Cestovat Lýkií a nezchladit se v kostele u hrobu Svatého Mikuláše? Nemyslitelné! Není v křesťanském světě člověka, který by důvěrně neznal toho statného fousatého dědka v červené kápi s berlou v ruce, který 6. prosince nosí hodným dětem dárky a zlobivým jakbysmet.

Mikuláš z Myry je význačný křesťanský svatý. Pověsti o jeho zázracích se v raných křesťanských dobách šířily mezi lidem a tak není divu že dostal přezdívku Mikuláš – Divotvůrce. Mezi nejpopulárnější skutky patří záchrana lodi, odsouzené k ztroskotání nebo vzkříšení chlapců, podřezaných řezníkem, kteří měli být namleti do salámu. Tyto a některé další pověsti zajistily Mikulášovi nehynoucí slávu mezi dětmi i dospělými.

Odkud se ale vzal zvyk tajného obdarovávání dětí a blízkých? Za to může skutek, který zní docela věrohodně a kterým si Mikuláš předplatil nehynoucí slávu. Rčení "Hodně muziky za málo peněz" je tu zcela na místě. Mikuláš prý obdaroval zlatými mincemi do punčochy za oknem postupně tři sestry v předvečer jejich plnoletosti. Byly chudé a neměly šanci dostat věno. Nechápu, co mu bránilo, aby je obdarovat veřejně? Nemít věno ale prakticky znamenalo nevdat se a skončit na chodníku v náručí chlípných amantů. Zprávu o tom, zda věno na nějaké nápadníky zabralo, nemám.

Tato pověst mohla dát vzniknout postavě Sinterklaase v Nizozemí a Santa Clause v anglosaském světě. Svatý Mikuláš je uctíván v katolické, anglikánské, luteránské a východní ortodoxní církvi. V dalších církvích, např. u baptistů, metodistů, reformistů, presbiteriánů, jsou po něm pojmenovávány kostely. Je patronem námořníků, obchodníků, lukostřelců, kajícníků, zlodějů, dětí, pivovarníků, zastavárníků a studentů a kdovíkoho ještě.

Když jsem procházel prostorami ortodoxního chrámu v Myře, uvědomil jsem si nesmírnou kontinuitu dějin. Jak ve třetím století, před oficiálním uznáním křesťanství, bylo původní polyteistické řecko-římské náboženství atakováno sílícím křesťanstvím. Oficiální ukončení pronásledování křesťanství nespadlo jen tak z nebe. V pozvolném procesu se jednotlivé křesťanské buňky uchycovaly do tkáně společností. Helénská Malá Asie v době Konstantina Velikého a Mikuláše z Myry takovým vhodným místem byla.

Mikuláš se narodil 15. března 270 v přístavu Patara, necelých 100 km západně od Myry. Byl jediným synem bohatých křesťanských rodičů, Epiphanese (Theophanesse) a Johanny (Nanny), pár zlatých pro tři chudé sestry si tudíž mohl dovolit. Rodiče však umřeli brzy, během nějaké epidemie. Byl vychováván strýcem, též Mikulášem, biskupem v Pataře. Strýc mu možná mohl být tajným kmotrem? Křesťané byli v té době ještě pronásledováni. Od mládí byl nábožensky založený, což církev dokládá tím, že prý důsledně dodržoval středeční a páteční půsty. Kdo ví ovšem, co bylo právě v tyto dny na jídelníčku?

V roce 305 odešlo několik kněží, včetně Mikuláše, posílit svou víru do Svaté země, konkrétně do Beit Jala poblíž Mrtvého moře. Na místě jeskyně, ve které tehdy spolu s ostatními žil, stojí dnešní ortodoxní kostel svatého Mikuláše.

Někdy kolem roku 310, za vlády císaře Galeria, byl spolu s mnoha dalšími křesťany vězněn a mučen.

Pak došlo Milánským ediktem k legalizaci křesťanské církve. V roce 317 se vrátil na trvalo do Myry, kda byl svým strýcem vysvěcen za biskupa.

V roce 325 se na žádost císaře Konstantina zúčastnil Nikajského koncilu. Hlavní agendou byla pře o božskou podstatu Krista. Biskup Arius z Alexandrie razil myšlenku, že syn Boží je synem člověka, a tudíž jeho podstata je odlišná od Božího otce, tedy samotného Boha. Císař Konstantin a Mikuláš zastávali opačný názor. Dokonce se traduje, že Mikuláš insultoval Aria. Buďto mu jenom po česku nafackoval, nebo ho po germánsku vyknokoutoval pěstí? Nevíme. V každém případě Arius se svým názorem prohrál, byl prohlášen za heretika a opustil řady církve. „Nikájské krédo“, které tehdy Mikuláš spolupodepsal, je součástí většiny křesťanských doktrín.

Mikuláš zemřel 6. prosince 343/345/353 v Myře, kde byl na 700 let pohřben.

Hrobka svatého Mikuláše byla oblíbeným poutním místem, i když později pod kontrolou Seldžuckých Turků. V roce 1087 se části ostatků zmocnili neapolští námořníci a odvezli je na Bari. Zbytek ukradli při první křižácké výpravě Benátčané a převezli je do kostela svatého Mikuláše na Lido. Mnoho dalších kostelů po světě prohlašuje vlastnictví nějaké malé části z Mikulášovy fyzické výbavy. Třeba zubu nebo nějaké malé kůstky a tak podobně. Já se kupříkladu hlásím k vlastnictví Mikulášových patálií a hodlám jim zakoupit dostatečně honosný relikviář.

Také Irové mají své ostatky sv. Mikuláše a dle pověsti je do Irska přivezli normanští křižáci.

Dle pověstí každý rok ostatky v Bari vyprodukují tekutinu s kouzelnými vlastnostmi, která voní po růžích a je nazývaná mannou nebeskou. Flaštička je z hrobu v Bari vyzdvižena každý rok 6. prosince. Zaručeně pravá voda je prodávána v blízkém krámku. Předpokládá se, že příčinou výskytu vody v hrobce je prosak z moře.

V roce 1993 byla nalezena hrobka na ostrově Gemile, poblíž Rhodosu, o které odborníci předpokládají, že to je skutečná hrobka sv. Mikuláše.

V roce 2009 Turecko využilo faktu, že Mikuláš si přál být pohřben v Myře, a oficiálně požádalo Itálii o navrácení ukradených ostatků z Bari.

Mikuláš bývá velmi vytůněná postava. Má červenou čapku nebo mitru a bílý vous. Nosí stélu, rubínový prsten, ovčácký kožich. Jezdí na saních, tažených bílým koněm. Ten se v Nizozemí jmenuje Amerigo a v Belgii „Počasí dnes žádná sláva“. Ve velké knize má zapsány veškeré dětské hříchy. V Holandsku se v jeho doprovodu začal v polovině 19. století objevovat mouřenín Zwarte Piet (Černý Petr), který se v našem prostředí zderivoval v čerta. Jeho černá tvář má 2 příčiny – zaprvé je to Maur a zadruhé leze do místností komínem plným sazí. Postupem času se role v této dvojici pozměnily. Z černého Zwarte Pieta se vyvinul multifunkční inteligentní společník, který řídí poněkud přihlouplého a senilního Santa Clause. U nás je to podobné.

Podle některých teorií má mikulášovská tradice kořeny v germánské mytologii, konkrétně v pověsti „O divokém honu boha Odina (neboli Wodana)“. Pytel se sladkostmi pro hodné děti pochází z této legendy. Zlobivé děti nebyly původně odnášeny do pekla, ale odváženy do Španělska, kde je Zwarte Piet prodával do otroctví. Také docela věrohodné.

V Nizozemí a v Holandsku se slaví v půli listopadu připlutí Sinterklaase na lodi hádejte odkud? Ze Španělska. V týdnu před šestým prosincem navštěvuje naše dvojice nemocnice, ústavy, kdyby náhodou některé zlobivce napadlo se sem ukrýt. Ačkoliv, spíše než návštěvami bych to označil jako šťáry.

V předvečer příchodu Sinterklaase se u kamen připraví punčocha a dále se do boty umístí pivo pro Zwarte Pieta, voda a mrkev pro koně Ameriga, káva pro Sinterklaase. Děti také v tento den odkládají dudlík a ráno na tom místě mají za odměnu čokoládu.

Během reformace v 17. a 18. století se hlavní důvod obdarovávání změnil z úmrtí sv. Mikuláše na narození Ježíše Krista a hlavní dárkový termín se přesunul na Štědrý večer.

Holandští přistěhovalci přinesli Sinterklaase do Ameriky, kde se rozvinul do dnešní podoby Santa Clause.

V našich krajích jsme Mikulášovu suitu navíc obohatili o anděly. Tím jsme eliminovali temné síly pekla, aby i malí notoričtí zlobilové a odmlouvači a budoucí kriminálníci měli zastání. Mikuláše jsme postavili do role arbitra mezi silami zla a dobra. Vše je tím pádem v rovnováze, nic nepřevažuje ani nevyčnívá, a tak to máme u nás v české kotlině nejraději!

Období

Statistiky

  • 8 fotek
  • 8 se líbí

Fototechnika

Canon EOS 50D

Nastavení

Nahlásit album
Slevy 25 % platí na všechny dárky z fotek. Vytvořte si z vašich fotek snadno fotoknihu, plakát, fotky na zeď a další fotoprodukty. Sleva platí po zadání kódu: Vajicka
S kódem: Vajicka Akce platí do 14. 4. 2024
Zjistit více

Vytvořte si fotodárky

Z alb a fotek na Rajčeti nebo i z disku počítače si můžete snadno a rychle vytvořit různé fotodárky pro sebe nebo své přátele.

Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Turecko 9: Nad prázdným hrobem Svatého Mikuláše v Myře
Komentáře Přidat